По-малко плът, повече почит към киното


В последните години филмовият фестивал в Кан сякаш започна да губи част от своята първоначална магия. Светлините на прожекторите все по-често се насочваха към дълбоките деколтета, прозрачните материи и ефектните разголени рокли на знаменитостите, отколкото към самите филми. Червеният килим се превърна в своеобразен моден подиум, на който границата между естетика и провокация често беше размита.

Но през тази година организаторите на прочутия фестивал решиха да върнат фокуса там, където винаги е трябвало да бъде – върху изкуството на киното. Новите правила, въведени в името на благоприличието, налагат категорична забрана на разголените и прекалено провокативни тоалети. Посетителите, независимо от техния статус или слава, ще бъдат допускани до червения килим само ако отговарят на обновения дрескод.

„От съображения за благоприличие голотата е забранена на червения килим, както и във всяка друга зона на фестивала“, гласи официално изявление на организаторите. Освен това екипите по посрещане ще имат правото – и задължението – да отказват достъп на гости, които не спазват новите изисквания.

Решението идва точно преди откриващата прожекция на „Leave One Day“ – филм на френската режисьорка Амели Бонин. Събитието ще се проведе в емблематичната зала Grand Auditorium Louis Lumière, където за седем дни ще се завъртят някои от най-очакваните заглавия в киноиндустрията.

Новият дрескод, макар и по-консервативен, не е без основание. Организаторите желаят да възстановят реномето на Кан като платформа за кино и култура, а не просто като сцена за провокации. Вместо прозрачни материи и гола кожа, тази година се очаква блясъкът да бъде в стилните смокинги, елегантните сака и вечерните рокли до земята – тоалети, които не крещят, а говорят с финес.

Времето ще покаже дали новите правила ще бъдат приети с разбиране и уважение от страна на звездите. Но ако целта е Кан отново да бъде мястото, където киното е на първа линия – то може би това е стъпка в правилната посока.